UCHWAŁA NR XV/118/2025 RADY MIEJSKIEJ W DOBRODZIENIU
UCHWAŁA NR XV/118/2025 RADY MIEJSKIEJ W DOBRODZIENIU
z dnia 29 maja 2025 r.
w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie Gminy Dobrodzień.
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2024 r. poz.1465 z późn. zm.), art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 70 z późn. zm.) w celu wspierania przedsiębiorców dokonujących nowych inwestycji na terenie Gminy Dobrodzień, Rada Miejska w Dobrodzieniu uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości:
1) nowo wybudowane budynki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna, pod warunkiem wykorzystania ich do tej działalności;
2) powierzchnie rozbudowanych budynków - zwolnienie dotyczy wyłącznie nowych części budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna.
2. Zwolnienie o którym mowa w ust.1 przysługuje w stosunku do budynków lub ich części o powierzchni:
1) do 300 m2 na okres 3 lat;
2) powyżej 300 m2 do 2000 m2 na okres 4 lat;
3) powyżej 2000 m2 na okres 5 lat.
§ 2. Zwolnienie stosuje się od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek i dokumenty, o których mowa w § 4 i § 5 uchwały, a w przypadku ich złożenia przed powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości - zwolnienie stosuje się od początku roku, w którym powstał obowiązek podatkowy.
§ 3. Zwolnienie od podatku od nieruchomości stanowi pomoc de minimis do której ma zastosowanie rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L z dnia 15 grudnia 2023 r.)
§ 4. Warunkiem nabycia prawa do zwolnienia jest złożenie przez przedsiębiorcę wniosku oraz załączenie do wniosku następujących dokumentów:
1) potwierdzenia wpisu do odpowiedniego rejestru (ewidencji) działalności gospodarczej;
2) tytułu prawnego do nieruchomości objętej pomocą;
3) pozwolenia na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub innego dokumentu potwierdzającego przyjęcie budynku do użytkowania;
4) potwierdzonego wyciągu z projektu budowlanego w zakresie powierzchni użytkowej budynku lub innego dokumentu o wielkości tej powierzchni;
5) zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione nakłady inwestycyjne na budowę budynku objętego zwolnieniem lub ich uwierzytelnionych kserokopii.
§ 5. 1. Przedsiębiorca ubiegający się o zwolnienie zobowiązany jest złożyć wraz z dokumentami, o których mowa w § 4:
a) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis jakie podmiot otrzymał w ciągu 3 minionych lat, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
b) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie jakie podmiot otrzymał w ciągu 3 minionych lat, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
c) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące w szczególności podmiotu i prowadzonej przez niego działalności oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis, przekazane na formularzu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2024r., poz. 40).
2. Przedsiębiorca, który nie załączy do wniosku dokumentów, o których mowa w ust. 1 nie nabywa prawa do zwolnienia.
§ 6. 1. Przedsiębiorca, który złożył organowi podatkowemu nieprawdziwe informacje, co do spełnienia warunków określonych niniejszą uchwałą traci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki z niego korzystał.
2. Przedsiębiorca jest zobowiązany powiadomić pisemnie organ udzielający pomocy o utracie prawa do zwolnienia lub zmianie mającej wpływ na wielkość udzielanej pomocy, najpóźniej w terminie 14 dni od wystąpienia tych okoliczności.
3. Przedsiębiorca, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym nastąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.
4. Utrata prawa do zwolnienia skutkuje obowiązkiem zwrotu nienależnie udzielonej pomocy.
5. Prawo do zwolnienia wygasa:
1) z upływem okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości;
2) z dniem postawienia podatnika w stan likwidacji;
3) z dniem ogłoszenia upadłości podatnika;
4) z dniem utraty statusu przedsiębiorcy przez właściciela nieruchomości objętej zwolnieniem od podatku od nieruchomości;
5) z dniem zbycia przez przedsiębiorcę nieruchomości objętej zwolnieniem.
§ 7. Wartość pomocy de minimis przyznanej przedsiębiorcy na podstawie niniejszej uchwały wraz z wartością pomocy de minimis udzielonej w innych formach i z innych źródeł w ciągu minionych trzech lat kalendarzowych nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 300 000 euro brutto.
§ 8. Uchwała obowiązuje do końca okresu obowiązywania Rozporządzenia Komisji Europejskiej wskazanego w § 3.
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Dobrodzienia.
§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.
PRZEWODNICZĄCY
Rady Miejskiej
Damian Karpinski