Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Zarządzenie Nr S.0050.181.2021

Z A R Z Ą D Z E N I E  Nr S.0050.181.2021

Burmistrza Dobrodzienia  z dnia  15 grudnia  2021r.

w sprawie ustalenia Regulaminu Wynagradzania pracowników zatrudnionych

w  Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu.

Na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada  2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019r. poz. 1282 z późn. zm.) art. 772  ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 2020r. poz. 1320 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021r. poz. 1960) zarządzam, co następuje:

§ 1.

Ustalam Regulamin wynagradzania pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu na podstawie umowy o pracę, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy.

§ 3.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podania go do wiadomości pracownikom Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu  sposób zwyczajowo przyjęty w urzędzie.

§ 4.

Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc Zarządzenie Nr S.0050.49.2019 Burmistrza Dobrodzienia  z dnia 10 kwietnia 2019r. w sprawie ustalenia Regulaminu Wynagradzania pracowników Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu.

BURMISTRZ
dr Andrzej Jasiński

PDFZarządzenie Nr S.0050.181.2021.pdf (2,30MB)

 

 

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr S.0050.181.2021

Burmistrz Dobrodzienia

z dnia 15 grudnia.2021r.

 

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH

W URZĘDZIE MIEJSKIM W DOBRODZENIU

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1.

Regulamin wynagradzania pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu, zwany dalej Regulaminem został ustalony na podstawie:     

  1. art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019r. poz. 1282 z późn. zm.);
  2. art. 772 ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeksu Pracy (Dz. U. z 2020r. poz. 1320 z późn. zm.);
  3. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021r. poz. 1960).

§ 2.

Regulamin określa:

  1. wymagania kwalifikacyjne pracowników;
  2. szczegółowe warunki wynagrodzenia pracowników, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego;
  3. warunki i sposób przyznawania pracownikom dodatku funkcyjnego;
  4. warunki i sposób przyznawania pracownikom dodatku specjalnego oraz innego;
  5. warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania nagród innych niż nagroda jubileuszowa.

§ 3.

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

  1. Urzędzie – rozumie się przez to Urząd Miejski w Dobrodzieniu;
  2. pracodawcy – rozumie się przez to Urząd Miejski w Dobrodzieniu;
  3. pracowniku – rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Urzędzie Miejskim  w Dobrodzieniu na podstawie umowy o pracę;
  4. kierowniku Urzędu – rozumie się przez to Burmistrza Dobrodzienia;
  5. ustawie o pracownikach samorządowych – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282 z późn. zm.);
  1. rozporządzeniu – rozumie się przez to rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021r. poz. 1960);
  1. najniższym wynagrodzeniu zasadniczym – rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania, ustalone w tabeli I określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

§ 4.

  1. Postanowienia Regulaminu dotyczą wszystkich pracowników zatrudnionych w Urzędzie na podstawie umowy o pracę, bez względu na jej rodzaj i czas trwania oraz wymiar czasu trwania.
  2. Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia ustalonego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
  3. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i inne składki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

 

Rozdział 2

Wymagania kwalifikacyjne pracowników

 

§ 5.

Wymagania kwalifikacyjne pracowników zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych i stanowiskach urzędniczych oraz na stanowiskach pomocniczych i obsługi określa tabela stanowiąca załącznik nr 3 do Regulaminu wynagradzania pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu.

 

Rozdział 3

Szczegółowe warunki wynagrodzenia

 

§ 6.

  1. Pracownikom przysługuje:
  1. wynagrodzenie zasadnicze;
  2. dodatek za wieloletnią pracę, zgodnie z ustawą i rozporządzeniem;
  3. nagroda jubileuszowa, zgodnie z ustawą i rozporządzeniem;
  4. dodatkowe wynagrodzenie roczne, na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
  5. jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, zgodnie z ustawą i rozporządzeniem;
  6. dodatek za pracę w porze nocnej  zgodnie z Kodeksem Pracy.
  1. Oprócz świadczeń o których mowa w ust. 1 pracownikom zatrudnionym na stanowisku urzędniczym w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym może zostać przyznany dodatek specjalny na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie.
  2. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, o których mowa w § 10 Regulaminu przysługuje dodatek funkcyjny.

 

§ 7.

  1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie stosownie do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.
  2. Indywidualne wynagrodzenie pracownika winno być kształtowane odpowiednio do zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków i odpowiedzialności
  3. Wynagrodzenie dla pracownika ustalane jest przez pracodawcę w umowie o pracę poprzez wskazanie składników wynagrodzenia wraz z określeniem kwotowym.
  4. Wynagrodzenie zasadnicze podlega corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji.

 

§ 8.

Ustala się:

  1. tabelę maksymalnych stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu;
  2. tabelę stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu;
  3. tabela stanowisk pracowniczych, wymagań kwalifikacyjnych na poszczególnych stanowiskach pracy,  kategoria zaszeregowania wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalny poziom dodatku funkcyjnego dla stanowisk na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę

 

Rozdział 4

Wynagrodzenie zasadnicze

 

§ 9.

  1. Wynagrodzenie zasadnicze dla każdego pracownika ustalane jest w umowie o pracę poprzez podanie kategorii zaszeregowania i kwoty wynagrodzenia należnej pracownikowi.
  2. Minimalny miesięczny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników ustalony w kategoriach zaszeregowania określony został w załączniku nr 3 do Rozporządzenia.
  3. Stawki maksymalne miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania, zostały określone w załączniku Nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  4. Maksymalne kategorie zaszeregowania oraz maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach określa tabela stanowiąca załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
  5. Decyzje o przyznaniu do danego pracownika kategorii zaszeregowania i kwoty wynagrodzenia podejmuje Burmistrz.

 

Rozdział 5

Warunki i sposób przyznawania pracownikom dodatku funkcyjnego

 

§ 10.

  1. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach:
  1. Sekretarza Gminy;
  2. Kierownika Referatu;
  3. Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego;
  4. Radcy Prawnego.
  1. Dodatek funkcyjny przyznaje Burmistrz ustalając jego wysokość stosowanie do stopnia złożoności zadań i odpowiedzialności za ich realizacje przez osobę zatrudnioną na stanowisku uprawniającym do otrzymania dodatku funkcyjnego, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
  2. Stawki dodatku funkcyjnego, który może być przyznany na poszczególnych stanowiskach wskazanych w ust. 1 określa tabela stanowiąca załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
  3. Dodatek funkcyjny jest stałym składnikiem wynagrodzenia miesięcznego i wypłacany jest w sposób i terminach przewidzianych dla wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.

 

Rozdział 6

Warunki i sposób przyznawania pracownikom dodatku specjalnego oraz innego.

 

§ 11.

  1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań pracownikowi może być przyznany dodatek specjalny.
  2. Dodatek specjalny przyznaje się na czas określony.
  3. Decyzję w sprawach przyznania dodatku specjalnego podejmuje Burmistrz z własnej inicjatywy albo na pisemny umotywowany wniosek bezpośredniego przełożonego pracownika.
  4. Dodatek specjalny przyznawany jest w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.
  5. Dodatek specjalny przyznawany jest w sposób i w terminach przewidzianych dla wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.
  6. Dopuszcza się przyznanie „dodatek innego” niż dodatek specjalny, dotyczy to w szczególności uzasadnionych przypadków takich jak np. znajomość języka pomocniczego obowiązującego na terenie gminy i może być przyznany na czas nieokreślony.

 

Rozdział 7

Warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania nagród innych niż nagroda jubileuszowa

 

§ 12.

W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia Burmistrz może tworzyć fundusz nagród z przeznaczeniem na nagrody uznaniowe dla pracowników za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, pozostający do dyspozycji kierownika Urzędu.

 

§ 13.

  1. Nagroda uznaniowa może zostać przyznana pracownikowi w szczególności za:
  1. szczególne osiągnięcia w pracy;
  2. wykonywanie dodatkowych zadań, wykraczających poza zakres podstawowych obowiązków wynikających z umowy o pracę  lub aktu powołania, za które pracownik nie otrzymuje dodatku specjalnego;
  3. inicjatywę i samodzielność w stosowaniu rozwiązań usprawniających realizacje powierzonych zadań;
  4. podnoszenie efektywności i jakości pracy;
  5. systematyczne i efektywne podnoszenie kwalifikacji zawodowych;
  6. wzorowe wypełnienie obowiązków służbowych, w tym między innymi:
  1. prawidłowe prowadzenie dokumentacji urzędniczej – przestrzeganie instrukcji kancelaryjnej,
  2. poprawność przygotowania projektów uchwał, zarządzeń Burmistrza, decyzji administracyjnych,
  3. terminowe realizowanie zadań przewidzianych zakresem czynności,
  4. przestrzeganie dyscypliny pracy.
  1. Przy przyznaniu nagród uwzględnia się okresową ocenę kwalifikacyjną pracownika.

 

§ 14.

  1. Decyzje o przyznaniu nagrody podejmuje Burmistrz na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego pracownika lub z własnej inicjatywy.
  2. Prawo wnioskowania do Burmistrza o przyznanie nagrody przysługuje również zastępcy burmistrza,  sekretarzowi gminy i skarbnikowi gminy w stosunku do wszystkich pracowników.
  3. Wnioski o przyznanie nagród można składać w ciągu całego roku.

 

§ 15.

Tracą prawo do nagrody w danym roku pracownicy:

  1. ukarani karą porządkową lub dyscyplinarną;
  2. na których prace wpłynęła uzasadniona skarga;
  3. którzy naruszają obowiązującą w Urzędzie dyscyplinę pracy:
  1. dopuszczają się pracy bez usprawiedliwienia,
  2. spóźniają się do pracy,
  1. którzy odmawiają bez uzasadnionej przyczyny wykonania polecenia służbowego.

 

Rozdział 8

Sposób i termin wypłaty wynagrodzeń

 

Sposób i termin wypłaty wynagrodzeń określony został w Regulaminie Pracy dla pracowników Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu

 

Rozdział 9

Postanowienia końcowe

 

§ 16.

  1. W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie stosuje się odpowiednio przepisy o pracownikach samorządowych, rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, kodeks pracy oraz inne przepisy prawa pracy.
  2. Każdy nowo zatrudniony pracownik przed przystąpieniem do pracy zostaje zapoznany z niniejszym Regulaminem przez sekretarza gminy, co potwierdza w pisemnym oświadczeniu, które jest włączane do jego akt osobowych.
  3. Wszelkie zmiany Regulaminu następują w formie pisemnej w trybie obowiązującym dla jego ustalenia.

 

 

Załącznik Nr 1

do Regulaminu Wynagrodzenia

pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu

 

Tabela maksymalnych stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego

Kategoria

  Maksymalna kwota (w złotych)

I

3300

II

3500

III

3700

IV

3900

V

4100

VI

4300

VII

4500

VIII

4700

IX

4900

X

5100

XI

5400

XII

5700

XIII

6000

XIV

6300

XV

6600

XVI

7000

XVII

7400

XVIII

7800

XIX

8200

XX

8600

XXI

9000

XXII

9400

 

 

 

Załącznik Nr 2

do Regulaminu Wynagradzania

pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu

 

 

 

Tabela stawek dodatku funkcyjnego

 

Stawka dodatku funkcyjnego

Maksymalny poziom dodatku funkcyjnego (kwota w złotych)

1

do 1200

2

do 1600

3

do 2100

4

do 2600

5

do 3100

6

do 3500

7

do 3900

 

 

Załącznik nr 3

do Regulaminu Wynagrodzenia

pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu

 

Tabela stanowisk pracowniczych, wymagań kwalifikacyjnych na poszczególnych stanowiskach pracy,  kategoria zaszeregowania wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalny poziom dodatku funkcyjnego dla stanowisk na których stosunek pracy nawiązano na podstawie

umowy o pracę

 

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego

Wymagania kwalifikacyjne1)

Wykształcenie oraz umiejętności

Staż pracy

(w latach)

1

2

3

5

6

7

1.

Sekretarz Gminy

XVII - XXI

5

Według odrębnych przepisów

2.

Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

XII - XVII

4

Według odrębnych przepisów

3.

Kierownik Referatu

XII - XVIII

4

wyższe2)

4

4.

Inspektor ds. kontroli

XII - XVII

-

wyższe2)

4

5.

Inspektor Ochrony Danych

XII - XVII

-

Według odrębnych przepisów

6.

Radca Prawny

XIII - XVIII

4

Według odrębnych przepisów

7.

Starszy inspektor

XII - XVII

-

wyższe2)

4

8.

Inspektor

XII - XVI

-

wyższe2)

3

-

średnie3)

5

9.

Podinspektor

X - XIV

-

wyższe2)

-

 

średnie3)

3

10.

Samodzielny referent

IX - XII

-

średnie3)

2

11.

Referent

VII - XI

-

średnie3)

2

12.

Młodszy referent

VII - X

-

średnie3)

-

13.

Sprzątaczka

III - X

-

podstawowe5)

-

14.

Robotnik gospodarczy

III - X

-

zasadnicze4)

-

 

  1. Minimalne wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia i stażu pracy dla kierowniczych stanowisk urzędniczych i stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o prace, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, uwzględniają wymagania określone w ustawie, przy czym do stażu pracy wymaganego na kierowniczych stanowiskach urzędniczych  wlicza się wykonywanie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2021r. poz. 478 z późn. zm.).
  2. Wykształcenie wyższe – rozumie się przez to studia wyższe w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021r. poz. 478 z późn. zm.), o odpowiednim kierunku umożliwiającym wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych stosownie do opisu stanowiska.
  3. Wykształcenie średnie – rozumie się przez to wykształcenie średnie lub średnie branżowe, w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021r. poz. 1082 z późn. zm.), o odpowiednim profilu umożliwiającym wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych stosownie opisu stanowiska.
  4. Wykształcenie zasadnicze – rozumie się przez to wykształcenie zasadnicze branżowe lub zasadnicze zawodowe, w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, o odpowiednim profilu umożliwiającym wykonywanie zadań na stanowisku.
  5. Wykształcenie podstawowe - rozumie się przez to wykształcenie podstawowe, w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, a także umiejętność wykonywania czynności na stanowisku.