Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół Nr LIV/2023

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679  z dnia 27 kwietnia 2016 r.   w  sprawie ochrony osób fizycznych w  związku z  przetwarzaniem danych osobowych i  w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)  (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) , dalej  RODO  informuję, iż :

1)  sesje Rady Miejskiej w  Dobrodzieniu  są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad z wizerunkami osób uczestniczących w sesji są udostępniane w Biuletynie Informacji  Publicznej Urzędu Miejskiego  w  Dobrodzieniu  i na stronie internetowej gminy.

2) Państwa  dane osobowe w postaci wizerunku  oraz   barwy głosu  przetwarzane są w celu realizacji przez Gminę  Dobrodzień  jej zadań, a podstawą prawną ich przetwarzania bez Państwa  odrębnej zgody jest art. 6 ust 1 pkt c) RODO, co oznacza, że przetwarzanie Państwa danych jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego wynikającego z  art. 20  ust. 1b ustawy z dnia 8 marca 1990 r.  o samorządzie gminnym  (Dz.U. z  2022r. poz. 559), a dotyczącego jawności działalności organów gminy w szczególności prawa obywateli do uzyskiwania informacji.

Obrady były transmitowane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

Protokół Nr LIV/2023

z Sesji Rady Miejskiej w Dobrodzieniu.

Obrady rozpoczęto 29-05-2023 o godz. 15:06, a zakończono o godz. 16:51 tego samego dnia.

Ilość radnych obecnych na sali obrad: 15

1. Sara Pruska

2. Tomasz Miazga

3. Dorota Wołowczyk

4. Jacek Skibe

5. Piotr Kapela

6. Jerzy Proft

7. Gabriel Kukowka

8. Krzysztof Bula

9. Damian Karpinski

10. Rajmund Lichota

11. Robert Kobus

12. Joachim Wloczyk

13. Dorota Maleska

14. Radosław Zając

15. Rafał Chwalczyk

W sesji udział wzięli:

  • Michał Tul                                              Zastępca Burmistrza
  • Gabriela Gaś                                           Skarbnik Gminy
  • Waldemar Krafczyk                                Sekretarz Gminy
  • Andrzej Pawełczyk                                 Radca prawny
  • Piotr Więdłocha                                       Informatyk
  • Barbara Orlikowska                                kierownik referatu - protokólant

 

Porządek obrad:

  1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.
  3. Informacja na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego w Gminie Dobrodzień.
  4. Podjęcie uchwał w sprawie:
  • wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla Miasta i Gminy Dobrodzień,
  • zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie Gminy Dobrodzień,
  • zmiany wieloletniej prognozy finansowej,
  • wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Dobrodzień na 2023 rok,
  • udzielenia pożyczki długoterminowej Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „ Kraina Dinozaurów”,
  • udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oleskiemu na realizację inwestycji „ Przebudowa DP nr 1957 O w miejscowości Makowczyce,
  • zmiany Uchwały Nr LII/468/2023 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 27 marca 2023 roku w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla miasta Czortków położonego na Ukrainie.
  1. Przyjęcie protokołu z Sesji Rady Miejskiej w dniu 27 kwietnia 2023 roku.
  2. Przyjęcie protokołu ze wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu z Komisją Oświaty w dniu 24 kwietnia 2023 roku.
  3. Odpowiedź na interpelacje i zapytania radnych.
  4. Wolne wnioski i informacje.
  5. Zakończenie obrad LIV Sesji Rady Miejskiej w Dobrodzieniu.

Z uwagi na nieobecność Burmistrza, porządek obrad dzisiejszej sesji nie zawiera punktu dotyczącego sprawozdania z działalności Burmistrza w okresie między sesjami.

Punkt 1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad. (15:06)

Otwarcia LIV Sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Kapela słowami „Otwieram LIV Sesję Rady Miejskiej w Dobrodzieniu.”

Stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych w sesji uczestniczy 15 radnych. Liczba ta stanowi kworum, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Miejska.

Punkt 2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad. (15:09)

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił porządek obrad, który radni otrzymali wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji RM.

Poinformował, że dodatkowo proponuje się wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi.

Porządek obrad po zmianie poddano głosowaniu.

Głosowanie w sprawie przyjęcia porządku obrad. (15:12)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Sara Pruska, Robert Kobus, Joachim Wloczyk, Piotr Kapela, Jacek Skibe, Rafał Chwalczyk, Dorota Maleska, Dorota Wołowczyk, Tomasz Miazga, Jerzy Proft, Gabriel Kukowka, Radosław Zając, Damian Karpinski, Rajmund Lichota, Krzysztof Bula

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

Punkt 3. Informacja na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego w Gminie Dobrodzień. (15:14)

Przedstawiciel Komisariatu Policji w Dobrodzieniu asp. szt. Wojciech Wichary przypomniał o ważniejszych sprawach dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie.

Na terenie gminy dokonano następujących przestępstw – Przestępstwa: kradzież z włamaniem – 2; usiłowanie kradzieży – 6;  kradzież 1;

  • sprzedaż alkoholu nieletniemu przez pracownika sklepu – zgłoszenie przez właściciela.
  • kierujący pod działaniem alkoholu – 6 osób

Plan priorytetowy to ulica Pocztowa w Dobrodzieniu z uwagi na niewłaściwe parkowanie samochodów. Rozwiązaniem byłoby postawienie słupków i pasy ciągłe.

Asp. szt. Wojciech Wichary zachęcał do korzystania z aplikacji Moja Komenda i Mapa Zagrożeń. Zwrócił uwagę, by ostrzegać seniorów przed oszustami. Poruszył sprawę bezpieczeństwa seniorów - Świadomy 60+ wojewódzki program podnoszący świadomość seniorów w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom.

Radny Tomasz Miazga zwrócił uwagę, że przy wjeździe do Dobrodzienia od strony Błachowa nie ma znaku informującego, że jest to teren zabudowany.

Punkt 4. Podjęcie uchwał w sprawie: (15:24)

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące projekty uchwał:

Uchwały były przedmiotem posiedzenia Komisji Budżetu.

a. Nr LIV/473/2023 w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla Miasta i Gminy Dobrodzień. (15:24)

Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji określa zasady oraz tryb przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji, a także definiuje proces rewitalizacji, który polega na wyprowadzaniu ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych i który jest prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.

W celu wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji sporządzona została diagnoza, w ramach której miasto i gminę podzielono na jednostki analityczne: sołectwa (na obszarze wiejskim) oraz obwody (na obszarze miejskim). Dla każdej jednostki analitycznej przeprowadzano analizę wskaźnikową w zakresie występowania problemów w 5 sferach: społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, środowiskowej, technicznej.

Za obszar zdegradowany uznano jednostki: Bzinica Nowa, Główczyce, Klekotna, Obwód nr 1 „północno-zachodni” oraz Obwód nr 2 „północno-wschodni”. Do obszaru rewitalizacji włączone zostały Klekotna, Obwód nr 1 „północno-zachodni” oraz Obwód nr 2 „północno-wschodni”. Granice obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji przedstawia mapa stanowiąca załącznik do projektu uchwały.

Projekt uchwały poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/473/2023 w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla Miasta i Gminy Dobrodzień. (15:28)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Rafał Chwalczyk, Jacek Skibe, Sara Pruska, Piotr Kapela, Gabriel Kukowka, Krzysztof Bula, Radosław Zając, Damian Karpinski, Dorota Wołowczyk, Dorota Maleska, Joachim Wloczyk, Tomasz Miazga, Robert Kobus, Jerzy Proft, Rajmund Lichota

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

b. Nr LIV/474/2023  w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie Gminy Dobrodzień, (15:29)

Skarbnik Gminy poinformowała, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się z prośbą o wykreślenie §5 ust.1 pkt 4, gdyż w przypadku, gdy intencją projektodawcy jest udzielenie pomocy również na realizację zadań związanych z prowadzeniem działalności
w rolnictwie i rybołówstwie, konieczne byłoby uzupełnienie projektu uchwały o zasady dopuszczalności pomocy de minimis w tych sektorach.

Projekt uchwały poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/474/2023 w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie Gminy Dobrodzień, (15:41)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Sara Pruska, Rafał Chwalczyk, Jerzy Proft, Jacek Skibe, Joachim Wloczyk, Piotr Kapela, Krzysztof Bula, Damian Karpinski, Tomasz Miazga, Rajmund Lichota, Robert Kobus, Dorota Maleska, Dorota Wołowczyk, Gabriel Kukowka, Radosław Zając

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

c. Nr LIV/475/2023 w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej, (15:41)

Skarbnik przedstawiła zmiany wieloletniej prognozy finansowej.

Projekt uchwały poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/475/2023 w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej, (15:50)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Robert Kobus, Rafał Chwalczyk, Joachim Wloczyk, Jacek Skibe, Jerzy Proft, Damian Karpinski, Radosław Zając, Gabriel Kukowka, Piotr Kapela, Tomasz Miazga, Sara Pruska, Krzysztof Bula, Dorota Maleska, Dorota Wołowczyk, Rajmund Lichota

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

d. Nr LIV/476/2023 w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Dobrodzień na 2023 rok, (15:50)

Skarbnik Gminy przedstawiła propozycje zmian do budżetu Gminy Dobrodzień na 2023 rok:

1. Zwiększa się dochody bieżące - uzyskano ponadplanowe wpłaty z tyt.:

- zwrotów kosztów upomnień (§ 0640)         1.100,00 zł,

- odsetek od podatków (§ 0910)                    6.400,00 zł,

- odsetek od opłat (§ 0920)                              600,00 zł,

- opłat za zajęcie pasa drogi (§ 0490)            3.400,00 zł,

- opłat za ślub poza USC (§ 0690)                 2.000,00 zł,

- zwrot przekazanych w 2022r. środków na przedszkola innych JST (§ 0940)       1.060,00 zł,

2. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie wprowadza się środki programu Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej w wysokości 32.500,00 zł zarówno po stronie dochodów (§ 2710), jak i wydatków. Dodatkowo przenosi się do odpowiednich podziałek klasyfikacji budżetowej zabezpieczony wkład własny do w/w projektu - 6.500,00 zł.

3. Po otwarciu przetargu zwiększa się o 50.000,00 zł środki na remonty dróg (rozdz. 60016).

4. Wprowadza się środki w wysokości 5.000,00 zł na zakup urządzenia do archiwizacji danych w Urzędzie Miejskim (rozdz. 75023)

5. Przenosi się 10.000,00 zł w ramach środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi z zakupu usług na dotację dla instytucji kultury (rozdz. 85154)

6. Wprowadza się plan dochodów z tyt. odszkodowania z ubezpieczenia (§ 0950)  10.508,73 zł jednocześnie zwiększając o tę samą kwotę plan wydatków na oświetlenie dróg (rozdz. 90015).

7. Wprowadza się rozchody w kwocie 50.000,00 zł na udzielenie pożyczki dla LGD „Kraina Dinozaurów”.

8. Wprowadzono środki na wypłatę wyrównań dla przedsiębiorstw energetycznych tj. zwiększono dochody i wydatki o 2.850,00 zł dostosowując plan do wysokości otrzymanych środków.

9. Zmiany wydatków majątkowych:

- zwiększenie środków na zadanie „Modernizacja dróg na terenie sołectw popegeerowskich Bzinica Stara i Rzędowice I etap” o 270.000,00 zł (dostosowanie do kwoty po otwarciu przetargu + środki na nadzór)

- zwiększenie środków na zadanie „Modernizacja dróg na terenie sołectw popegeerowskich Bzinica Stara i Rzędowice II etap” o 110.000,00 zł (dostosowanie do kwoty po otwarciu przetargu + środki na nadzór)

- wprowadzenie nowego zadania „Dotacja dla Powiatu Oleskiego na dofinansowanie inwestycji Przebudowa DP 1957 O w miejscowości Makowczyce” na kwotę 108.300,00 zł

- wprowadzenie nowego zadania „Rozbudowa ujęcia wód podziemnych przy ul. Rzędowickiej w Dobrodzieniu - wykonanie i włączenie studni głębinowej” na kwotę 700.000,00 zł

- wprowadzenie nowego zadania „Poprawa mobilności mieszkańców - budowa centrum przesiadkowego i ścieżek rowerowych” na kwotę 70 000,00 zł

- wprowadzenie nowego zadania „Modernizacja parku miejskiego - oświetlenie i monitoring” na kwotę 10 000,00 zł.

10. Zwiększa się plan przychodów z tyt. wolnych środków o 1.358.740,00 zł.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jacek Skibe przedstawił treść uchwały Nr LIV/476/2023.

Projekt uchwały poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/476/2023 w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Dobrodzień na 2023 rok,  (15:57)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Rafał Chwalczyk, Joachim Wloczyk, Robert Kobus, Radosław Zając, Damian Karpinski, Krzysztof Bula, Dorota Maleska, Gabriel Kukowka, Jacek Skibe, Rajmund Lichota, Sara Pruska, Jerzy Proft, Piotr Kapela, Tomasz Miazga, Dorota Wołowczyk

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

e. Nr LIV/477/2023 w sprawie udzielenia pożyczki długoterminowej Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „ Kraina Dinozaurów”, (15:57)

Projekt uchwały poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/477/2023 w sprawie udzielenia pożyczki długoterminowej Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „ Kraina Dinozaurów”, (15:59)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Sara Pruska, Joachim Wloczyk, Jerzy Proft, Gabriel Kukowka, Robert Kobus, Rajmund Lichota, Radosław Zając, Damian Karpinski, Dorota Maleska, Krzysztof Bula, Jacek Skibe, Tomasz Miazga, Rafał Chwalczyk, Dorota Wołowczyk, Piotr Kapela

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

f. Nr LIV/478/2023 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oleskiemu na realizację inwestycji Przebudowa DP nr 1957 O w miejscowości Makowczyce. (16:00)

Projekt uchwały poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/478/2023 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oleskiemu na realizację inwestycji Przebudowa DP nr 1957 O w miejscowości Makowczyce. (16:02)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Robert Kobus, Joachim Wloczyk, Gabriel Kukowka, Krzysztof Bula, Piotr Kapela, Rafał Chwalczyk, Jerzy Proft, Jacek Skibe, Dorota Wołowczyk, Radosław Zając, Damian Karpinski, Sara Pruska, Tomasz Miazga, Dorota Maleska, Rajmund Lichota

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

g. Nr LIV/479/2023 w sprawie zmiany Uchwały Nr LII/468/2023 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 27 marca 2023 roku w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla miasta Czortków położonego na Ukrainie. (16:02)

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że nie zostanie zakupiony agregator prądotwórczy tylko będzie zakup i przekazanie ogrzewacza krwi i płynów infuzyjnych.

Projekt uchwały poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/479/2023 w sprawie zmiany Uchwały Nr LII/468/2023 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 27 marca 2023 roku w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla miasta Czortków położonego na Ukrainie. (16:04)

Wyniki imienne:

ZA(14):

Sara Pruska, Joachim Wloczyk, Rafał Chwalczyk, Jerzy Proft, Jacek Skibe, Rajmund Lichota, Dorota Maleska, Krzysztof Bula, Piotr Kapela, Damian Karpinski, Robert Kobus, Radosław Zając, Gabriel Kukowka, Dorota Wołowczyk

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(1):

Tomasz Miazga

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

h. Nr LIV/480/2023 w sprawie przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi. (16:05)

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że płynęła skarga w przedmiocie zaniechania obowiązku w zakresie dostępu do danych przestrzennych dot. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

W związku z tym, że zachodzi konieczność przeprowadzenia wszechstronnego postępowania wyjaśniającego proponuje się przedłużyć termin rozpatrzenia skargi do dnia 31 lipca 2023 roku.

Skarga została skierowana do Komisji, Skarg i Wniosków w celu dokonania rozpatrzenia.

Projekt uchwały  poddano głosowaniu.

Głosowanie uchwały Nr LIV/480/2023 w sprawie przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi. (16:07)

Wyniki imienne:

ZA(15):

Joachim Wloczyk, Robert Kobus, Damian Karpinski, Krzysztof Bula, Dorota Maleska, Sara Pruska, Dorota Wołowczyk, Jacek Skibe, Gabriel Kukowka, Tomasz Miazga, Jerzy Proft, Rafał Chwalczyk, Piotr Kapela, Radosław Zając, Rajmund Lichota

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

Uchwały od nr LIV/473/2023 do nr LIV/480/2023 stanowią załącznik do protokołu.

Punkt 5. Przyjęcie protokołu z Sesji Rady Miejskiej w dniu 27 kwietnia 2023 roku. (16:08)

Głosowanie w sprawie przyjęcia protokołu z Sesji Rady Miejskiej w dniu 27 kwietnia 2023 roku. (16:08)

Wyniki imienne:

ZA(12):

Rafał Chwalczyk, Joachim Wloczyk, Rajmund Lichota, Robert Kobus, Jacek Skibe, Jerzy Proft, Tomasz Miazga, Gabriel Kukowka, Krzysztof Bula, Dorota Wołowczyk, Piotr Kapela, Damian Karpinski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(3):

Sara Pruska, Radosław Zając, Dorota Maleska

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

Punkt 6. Przyjęcie protokołu ze wspólnego posiedzenia Komisji w dniu 24 kwietnia 2023r. (16:09)

Głosowanie w sprawie przyjęcia protokołu ze wspólnego posiedzenia Komisji w dniu 24 kwietnia 2023r. (16:09)

Wyniki imienne:

ZA(13):

Robert Kobus, Joachim Wloczyk, Damian Karpinski, Jacek Skibe, Rafał Chwalczyk, Radosław Zając, Gabriel Kukowka, Rajmund Lichota, Dorota Maleska, Krzysztof Bula, Tomasz Miazga, Piotr Kapela, Jerzy Proft

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(2):

Sara Pruska, Dorota Wołowczyk

NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):

Punkt 7. Odpowiedź na interpelacje i zapytania radnych. (16:26)

  • Radny Jacek Skibe poinformował, że należy zgłosić do Czystego Regionu odbiór elektrośmieci – ODP: 8 maja dokonano pisemnego zgłoszenia do biura Związku Międzygminnego  Czysty Region” w Kędzierzynie – Koźlu”. potrzeby odbioru elektrośmieci z punktu znajdującego się przy ul. Solnej w Dobrodzieniu obok Placu Stempnika.
  • Radny Damian Karpinski poprosił, że jeżeli będzie taka możliwość o ujęcie w planie remontów dróg ulicę Na Bąki – ODP:  wymieniona ulica nie znalazła się w planie inwestycji  realizowanych w ramach  Polskiego Ładu, wobec powyższego w roku bieżącym wykonane zostaną tylko bieżące naprawy powstałych ubytków w ramach remontów cząstkowych.
  • Radny Jacek Skibe ponownie zwrócił uwagę na zardzewiałe kosze na śmieci w rynku oraz poprosił o pomalowanie przejścia dla pieszych przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym – ODP: prowadzone są rozmowy z firmami
  • w celu określenia kosztów odnowienia tych koszy na śmieci, natomiast przejście dla pieszych odnowione zostanie w terminie do  końca  czerwca 2023 r.
  • Radny Joachim Wloczyk zgłosił wniosek w sprawie zapchanej kratki ściekowej w Szemrowicach przy ul. Grzybowskiej przy skrzynkach na listy – ODP: zbierane są oferty na wykonanie tego zadania w terminie do 15 czerwca.
  • Radny Tomasz Miazga ponownie zgłosił, by dokonać przeglądu tabliczek
  • -z nazwami miejscowości i nazwami ulic – ODP: tabliczki będą systematycznie wymieniane w miarę możliwości finansowych. 

Punkt 8. Wolne wnioski i informacje. (16:30)

  1. Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił treść pisma Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie nie dokonania pomimo obowiązku, złożenia informacji o zagrożeniach dla osób przebywających na obszarach wodnych.

Następnie przedstawił odpowiedź na powyższe pismo.

  1. Radny Radosław Zając zgłosił  wniosek w zakresie dokonywania kontroli podczas odbioru dróg po remoncie dróg cząstkowych, gdyż drogi, które były remontowane w ubiegłym roku znowu nadają się do remontu. Powstają dziury w tych samych miejscach. Zapytał ile wynosi gwarancja.
  2. Radny Jacek Skibe zgłosił wniosek dotyczący rdzawego nalotu na dyszach fontanny zlokalizowanej na Placu Wolności w Dobrodzieniu oraz zbyt dużej częstotliwości zmiany koloru świateł.
  3. Przewodniczący RM przedstawił pismo mieszkańca Dobrodzienia w sprawie wsparcia finansowego w związku tragedią dotycząca wybuchu pożaru.

Skarbnik wyjaśniła, że jedyną drogą udzielenia pomocy finansowej jest pomoc udzielona przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrodzieniu.

  1. Przewodniczący RM przedstawił treść pisma mieszkańców ul. Jaśminowej w Dobrodzieniu w sprawie zmiany organizacji ruchu z jednokierunkowego na dwukierunkowy oraz wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/ godzinę.
  2. Następnie przedstawiono treść pisma Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w sprawie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

W miesiącu czerwcu odbędzie się posiedzenie Komisji Oświaty na którym jednym z punktów obrad będzie punkt dotyczący nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Punkt 9. Zakończenie obrad LIV Sesji Rady Miejskiej w Dobrodzieniu. (16:50)

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej dokonał zamknięcia obrad LIV  Sesji Rady Miejskiej  w Dobrodzieniu.

PRZEWODNICZĄCY
Rady Miejskiej
Piotr Kapela

PDFProtokół Nr LIV 2023.pdf (2,56MB)