Protokół z 24 stycznia 2022
Protokół
z protokołu z posiedzenia Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej i Bezpieczeństwa
Obrady rozpoczęto 24-01-2022 o godz. 15:07, a zakończono o godz. 18:52 tego samego dnia.
Posiedzenie Komisji odbyło się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość ( zdalny tryb obradowania ). Dyskusja i głosowanie odbędzie się poprzez system informatyczny.
W posiedzeniu wzięło udział 10 członków:
1. Jacek Skibe
2. Piotr Kapela
3. Jerzy Proft
4. Gabriel Kukowka
5. Krzysztof Bula
6. Damian Karpinski
7. Rajmund Lichota
8. Radosław Zając
9. Rafał Chwalczyk
10. Robert Kobus
Porządek posiedzenia:
-
Przyjęcie proponowanego porządku posiedzenia.
-
Rozpatrzenie wniosków o najem lokali z zasobu mieszkaniowego Gminy Dobrodzień.
-
Propozycje zasiedleń wolnych lokali z zasobu mieszkaniowego Gminy Dobrodzień.
-
Zaopiniowanie wniosku w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Chłopskiej 2/8 w Dobrodzieniu.
-
Zaopiniowanie wniosku w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Os. Robotnicze 19/15 w Pludrach.
-
Zaopiniowanie wniosku w sprawie przejęcia działek w Pludrach pod drogę.
-
Zaopiniowanie projektu uchwał w sprawie:
-
wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz określenia zasad prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach;
-
przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Dobrodzień w przedmiocie zmiany urzędowej nazwy miejscowości Habaś, zmiany rodzaju miejscowości Bąki, Bzionków, Liszczok, Ługi, Marzatka, Murków, Rędzina oraz zniesienia miejscowości Kolejka i Zwóz;
-
ustalenia diet dla radnych;
-
udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oleskiemu;
-
zmiany wieloletniej prognozy finansowej;
-
wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Dobrodzień na 2022 rok;
-
wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Opolskiego o zmianę rodzaju miejscowości Malichów z przysiółka wsi Warłów na wieś;
-
przejęcia dotychczasowej drogi powiatowej, dawna droga Nr 46 i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych,
-
przejęcia dotychczasowej drogi powiatowej, część dawnej drogi wojewódzkiej 901, położonej na terenie Powiatu Oleskiego i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych.
-
zmiany uchwały nr XXXI/310/2021 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 27 września 2021r. w sprawie utworzenia Strefy Płatnego Parkowania w Dobrodzieniu.
-
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
-
Sprawy różne.
Punkt 1. Przyjęcie proponowanego porządku posiedzenia.
Przewodniczący Komisji zaproponował, aby do porządku obrad dodatkowo wprowadzić zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:
-
przejęcia dotychczasowej drogi powiatowej, część dawnej drogi wojewódzkiej 901, położonej na terenie Powiatu Oleskiego i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych.
-
przejęcia dotychczasowej drogi powiatowej, dawna droga Nr 46 i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych,
-
zmiany uchwały nr XXXI/310/2021 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 27 września 2021r. w sprawie utworzenia Strefy Płatnego Parkowania w Dobrodzieniu.
Ilość radnych obecnych na sali obrad: 10
Głosowanie w sprawie przyjęcia proponowanego porządku posiedzenia.
Wyniki imienne:
ZA(10):
Damian Karpinski, Krzysztof Bula, Jacek Skibe, Piotr Kapela, Gabriel Kukowka, Rafał Chwalczyk, Jerzy Proft, Rajmund Lichota, Radosław Zając, Robert Kobus
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(1):
Tomasz Miazga
Punkt 2. Rozpatrzenie wniosków o najem lokali z zasobu mieszkaniowego Gminy Dobrodzień.
Nastąpiła zmiana kworum
Ilość radnych obecnych na sali obrad: 11
Do sesji dołączyli radni:
1. Tomasz Miazga
Inspektor Natalia Pyka poinformowała, że wpłynął jeden wniosek o najem lokalu mieszkalnego p. . ………………………..(2 osoby ) zam…………………. ul. ……………………….
Głosowanie w sprawie wniosku ……………………………. – propozycja POZYTYWNIE
Wyniki imienne:
ZA(11):
Radosław Zając, Krzysztof Bula, Piotr Kapela, Jacek Skibe, Robert Kobus, Jerzy Proft, Damian Karpinski, Gabriel Kukowka, Rajmund Lichota, Tomasz Miazga, Rafał Chwalczyk
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
Punkt 3. Propozycje zasiedleń wolnych lokali z zasobu mieszkaniowego Gminy Dobrodzień.
Inspektor Natalia Pyka poinformowała o rezygnacji z przydziału mieszkania w ……………………. przy ul. ………………………... przez p. …………………….. oraz z przydziału mieszkania w ………………….. przy ul. ………………….. przez p. ……………………....
Następnie inspektor Natalia Pyka poinformowała o następujących propozycjach zasiedleń
-
……………………………. – propozycja zasiedlenia ……………………………….,
Głosowanie w sprawie przydzielenia lokalu - …………………………..
Wyniki imienne:
ZA(10):
Rajmund Lichota, Piotr Kapela, Damian Karpinski, Jacek Skibe, Krzysztof Bula, Tomasz Miazga, Jerzy Proft, Robert Kobus, Rafał Chwalczyk, Gabriel Kukowka
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(1):
Radosław Zając
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
Należy sprawdzić czy gmina ma obowiązek przydzielić mieszkanie osobie, która przed pobytem w zakładzie karnym mieszkała na terenie gminy Dobrodzień.
-
……………………………. – propozycja przydziału mieszkania ……………………..ul. …………………...
Głosowanie w sprawie przydziału lokalu - ………………………..
Wyniki imienne:
ZA(11):
Gabriel Kukowka, Rajmund Lichota, Piotr Kapela, Jerzy Proft, Krzysztof Bula, Rafał Chwalczyk, Robert Kobus, Damian Karpinski, Tomasz Miazga, Radosław Zając, Jacek Skibe
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
Punkt 4. Zaopiniowanie wniosku w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Chłopskiej 2/8 w Dobrodzieniu.
Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Chłopskiej 2/8 w Dobrodzieniu, zaproponowała by wniosek zaopiniować pozytywnie .
Głosowanie w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Chłopskiej 2/8 w Dobrodzieniu.
Wyniki imienne:
ZA(10):
Damian Karpinski, Rajmund Lichota, Jacek Skibe, Radosław Zając, Robert Kobus, Krzysztof Bula, Rafał Chwalczyk, Tomasz Miazga, Jerzy Proft, Piotr Kapela
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(1):
Gabriel Kukowka
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
Punkt 5. Zaopiniowanie wniosku w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Os. Robotnicze 19/15 w Pludrach.
Radny Krzysztof Bula zapytał czy kupujący lokale mieszkalne zobowiązani są do założenia wspólnoty mieszkaniowej?
Przewodniczący Komisji odpowiedział, że sprzedawane jest dopiero drugie mieszkanie w tym budynku, to na razie nie trzeba zakładać wspólnoty, ale należałoby poinformować mieszkańców o konieczności jej utworzenia.
Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Os. Robotnicze 19/15 w Pludrach, zaproponowała by wniosek zaopiniować pozytywnie .
Jednocześnie Komisja zaproponowała, aby poinformować lokatorów mieszkań w przedmiotowym budynku o konieczności utworzenia wspólnoty mieszkaniowej.
Głosowanie w sprawie sprzedaży lokalu komunalnego na rzecz najemcy przy ul. Os. Robotnicze 19/15 w Pludrach.
Wyniki imienne:
ZA(10):
Piotr Kapela, Jacek Skibe, Robert Kobus, Krzysztof Bula, Damian Karpinski, Tomasz Miazga, Rajmund Lichota, Jerzy Proft, Radosław Zając, Rafał Chwalczyk
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(1):
Gabriel Kukowka
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
Punkt 6. Zaopiniowanie wniosku w sprawie przejęcia działek w Pludrach pod drogę.
Zastępca Burmistrza przedstawił temat.
Przewodniczący Komisji dodał, że jest to droga połączona przejazdem z inną drogą.
Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawie przejęcia działek w Pludrach pod drogę, zaproponowała, aby wystąpić do właścicieli działek nr 362 i nr 365 z zapytaniem czy wyrażają zgodę na nieodpłatne przekazanie tych działek pod drogę.
Następnie Przewodniczący Komisji przedstawił pismo lokatorów budynku przy Placu Wolności 2 p. ……………………., p. ……………….. i p. ………………….. z dnia 06.12.2021r o wykup mieszkań komunalnych, które zajmują. W związku z otrzymanym pismem negatywnie opiniującym ich wniosek lokatorzy ponownie w dniu 17.01.2022r. wystąpili z kolejnym wnioskiem. Po otrzymaniu nieprzychylnej odpowiedzi, lokatorzy mieszkań zadają pytanie odnośnie negatywnej opinii Komisji dot. sprzedaży lokali przy Placu Wolności 2 na rzecz ich dotychczasowych najemców, która argumentuje swoje stanowisko „niesprzedawaniem budynków w obrębie dobrodzieńskiego rynku” nie podając żadnych merytorycznych i prawnych argumentów uzasadniających zajęcie takiego stanowiska. Wnioskodawcy proszą o ponowne rozpatrzenie wniosku, o spotkanie, jednocześnie wnoszą o pisemne powiadomienie ich o najbliższej Sesji Rady Miejskiej, celem przedstawienia wszystkim radnym gminy nurtującego problemu.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę na zapis §4 pkt 4 w rozdziale 3 uchwały Rady Miejskiej w Dobrodzieniu w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniami, że „Przewiduje się przeznaczenie do sprzedaży kolejnych lokali mieszkalnych w budynkach stanowiących 100% własności gminy, z wyłączeniem budynków wybudowanych po 1950 r. Złożone wnioski o wykup lokali wymagają zgody stałej właściwej Komisji Rady Miejskiej w Dobrodzieniu.”
Zastępca Burmistrza powiedział, że decyzja o sprzedaży lokali leży w kompetencjach gminy, która nie ma obowiązku ich sprzedaży. Przypomniał treść pkt 5 rozdziału 3 ww. uchwały, który brzmi „Wyłączeniu ze sprzedaży podlegają mieszkania w budynkach, które przeznaczone są do realizacji zadań użyteczności publicznej, a w szczególności dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, oświatowych, administracyjnych, kulturalnych, służby zdrowia.”
Ten budynek mógłby w przyszłości być wykorzystywany przez Urząd Miejski, gdyż zadań w administracji z roku na rok przybywa i pomieszczenia mogą być potrzebne, a budynek sąsiaduje z budynkiem gminy.
Przewodniczący Rady stwierdził, iż wyraża zgodę na udział wnioskodawców w sesji, aby mogli przedstawić swoje argumenty. Zasadnym byłoby spotkanie z mieszkańcami. Jednocześnie popiera wypowiedź Zastępcy Burmistrza. Zastanawia się czy do wspomnianej uchwały może być wprowadzony zapis, że w obrębie rynku nie sprzedajemy lokali mieszkalnych, w tej sprawie powinni wypowiedzieć się radcy prawni.
Radny Damian Karpinski dodał, iż jest to decyzja rady czy sprzedajemy budynki czy nie. Wrócił do wypowiedzi Zastępcy Burmistrza i należy się nad tym zastanowić.
Z kolei Zastępca Burmistrza przytoczył urywek pisma znajdującego się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym zapisano, że gminy w uchwałach przyjmują zasady wyłączenia ze sprzedaży np. budynków na rewitalizowanej starówce.
Radny Radosław Zając stwierdził, że jeżeli byłyby proponowane jakiekolwiek zmiany w zapisie przedmiotowej uchwały to należałoby rozszerzyć zapis o budynki strategiczne.
Radny Tomasz Miazga uważa, że nic nie należy zmieniać w uchwale, bo decyzja w tej sprawie należy do Rady Miejskiej.
Radny Jacek Skibe zgadza się z p. Radosławem Zając, że dobrze byłoby ująć to w uchwale.
Po ponownym rozpatrzeniu wniosku o wykup lokali mieszkalnych przy Placu Wolności 2 w Dobrodzieniu Komisja zaproponowała, aby zaprosić wnioskodawców na Sesję Rady Miejskiej która odbędzie się w dniu 31 stycznia 2022r. Sesja odbędzie się w trybie zdalnym, dyskusja i głosowanie odbędzie się poprzez system informatyczny. Do wnioskodawców zostanie wysłany link, aby po zalogowaniu się do aplikacji skype mogli wypowiedzieć się w temacie.
Punkt 7. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:
a) wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz określenia zasad prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach;
Podisnpektor Andrzej Tomal poinformował, że jesteśmy zobowiązani do podjęcia uchwały. Handel na placu jest bezpłatny.
Radny Jacek Skibe zapytał czy handel dotyczy rolników z naszej gminy czy rolników ogólnie.
Podisnpektor Andrzej Tomal dodał, że każdy rolnik może handlować.
Przewodniczący Komisji przekazał, że po obydwu stronach ulicy Solnej będą tabliczki z oznaczeniami o miejscach przeznaczonych do handlu.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz określenia zasad prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach;
Wyniki imienne:
ZA(11):
Rajmund Lichota, Robert Kobus, Rafał Chwalczyk, Piotr Kapela, Damian Karpinski, Jacek Skibe, Jerzy Proft, Tomasz Miazga, Gabriel Kukowka, Krzysztof Bula, Radosław Zając
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
b) przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Dobrodzień w przedmiocie zmiany urzędowej nazwy miejscowości Habaś, zmiany rodzaju miejscowości Bąki, Bzionków, Liszczok, Ługi, Marzatka, Murków, Rędzina oraz zniesienia miejscowości Kolejka i Zwóz;
Zastępca Burmistrza omówił temat. Postulowane zmiany mają na celu uregulowania rzeczywistej sytuacji poszczególnych miejscowości, które są błędnie opisane w Urzędowym Wykazie Nazw Miejscowości.
Radny Damian Karpinski stwierdził, czy mieszkańcy Kolejki będą wiedzieli, że nadal pozostaje Kolejka wieś. Żeby temat nie wywołał niepotrzebnej paniki wśród mieszkańców. Zapytał czy w konsultacjach mogą brać udział wszyscy mieszkańcy gminy czy tylko mieszkańcy poszczególnych miejscowości, których konsultacje dotyczą.
Zastępca Burmistrza wyjaśnił, że uprawnieni do konsultacji będą wszyscy mieszkańcy gminy. W miejscowościach Kolejka i Zwóz w momencie ogłoszenia ankiety będzie ogłoszenie Burmistrza z zawartymi wyjaśnieniami o tych zmianach, a szczegółowe informacje otrzymają również sołtysi. Termin do 28.02.br. podyktowany jest odgórnie i procedurę musimy zamknąć w lutym.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Dobrodzień w przedmiocie zmiany urzędowej nazwy miejscowości Habaś, zmiany rodzaju miejscowości Bąki, Bzionków, Liszczok, Ługi, Marzatka, Murków, Rędzina oraz zniesienia miejscowości Kolejka i Zwóz;
Wyniki imienne:
ZA(11):
Damian Karpinski, Robert Kobus, Jacek Skibe, Rajmund Lichota, Radosław Zając, Rafał Chwalczyk, Jerzy Proft, Tomasz Miazga, Gabriel Kukowka, Piotr Kapela, Krzysztof Bula
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
c) ustalenia diet dla radnych.;
Przewodniczący Komisji odczytał zawiadomienia Wojewody o wszczęciu z urzędu postępowań nadzorczych wobec uchwał Rady Miejskiej z dnia 13 grudnia 2021r. w sprawie ustalenia diet dla radnych i w sprawie ustalenia diety dla Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej wyjaśnił temat dodając, że diety powinny być wypłacone od 1 stycznia br.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia diet dla radnych.;
Wyniki imienne:
ZA(9):
Damian Karpinski, Gabriel Kukowka, Krzysztof Bula, Jacek Skibe, Robert Kobus, Piotr Kapela, Tomasz Miazga, Rajmund Lichota, Jerzy Proft
PRZECIW(1):
Rafał Chwalczyk
WSTRZYMUJĘ SIĘ(1):
Radosław Zając
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
d) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oleskiemu;
Skarbnik Gminy poinformowała o zmianie.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oleskiemu;
Wyniki imienne:
ZA(11):
Krzysztof Bula, Radosław Zając, Robert Kobus, Rafał Chwalczyk, Jerzy Proft, Tomasz Miazga, Rajmund Lichota, Jacek Skibe, Damian Karpinski, Gabriel Kukowka, Piotr Kapela
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
e) zmiany wieloletniej prognozy finansowej;
Głosowanie projektu uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej;
Wyniki imienne:
ZA(10):
Gabriel Kukowka, Piotr Kapela, Jerzy Proft, Krzysztof Bula, Rafał Chwalczyk, Rajmund Lichota, Damian Karpinski, Jacek Skibe, Robert Kobus, Tomasz Miazga
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(1):
Radosław Zając
f) wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Dobrodzień na 2022 rok.
Skarbnik Gminy przedstawiła propozycje zmian do budżetu :
1. Zwiększa się w dz. 900 planowane dotacje z budżetu UE o środki, które nie wpłynęły w 2021r., dotyczące zrealizowanych projektów:
- budowy PSZOK – zwiększenie o 288.230,00 zł,
- wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła o 152.643,00 zł.
2. W związku z niewpisaniem na listę rekomendowaną do dofinansowania z RFRD zadania Budowy łącznika Błachów – Ligota Dobrodzieńska likwiduje się plan dotacji tj. zmniejsza się dochody w dz. 600 o 250.000,00 zł.
3. Wprowadza się w dz. 900 dochody z tytułu sponsoringu w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie” organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., a związane z rozbudową placu zabaw w Pludrach – kwota 40.000,00 zł.
4. Wprowadza się w rozdz. 90095 środki na opracowanie Programu Ochrony Środowiska, Prognozy oddziaływania na środowisko i Raportu z realizacji Programu Ochrony Środowiska w wysokości 9.500,00 zł oraz w rozdz. 90005 na opracowanie Raportu z realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej w wysokości 5.000,00 zł.
5. W związku z kontynuacją realizacji przewozu na szczepienia wprowadza się dochody z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz wydatki na ten cel w wysokości 1.000,00 zł (rozdz. 85195)
6. Z uwagi na rosnący wskaźnik WIBOR będący składową oprocentowania zaciągniętych kredytów zwiększa się plan środków na spłatę odsetek o 50.000,00 zł. (rozdz. 75702)
7. W ramach programu przeciwdziałania alkoholizmowi przesuwa się środki z wydatków dokonywanych bezpośrednio z budżetu na zwiększenie dotacji dla Przychodni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnień (zwiększenie o 3.700,00). Dotacja ta stanowić będzie 10% planowanych dochodów z tyt. udzielanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu, w tym także w obrocie hurtowym.
8. Zwiększa się plan wydatków PSP w Pludrach w programie Laboratoria przyszłości o niewydatkowaną w 2021r. i nieujętą jeszcze w budżecie 2022 kwotę 7.000,00 zł (rozdz. 80104).
9. Ze względu na podwyższenie przez Związek Międzygminy „Czysty Region” stawki opłaty za odbiór z budynków gminnych odpadów komunalnych konieczne jest zwiększenie wydatków na odbiór odpadów:
- urzędu miejskiego (rozdz. 75023) o 4.000,00 zł,
- OSP (rozdz. 75412) o 2.700,00 zł,
- świetlic wiejskich (rozdz. 92109) o 2.300,00 zł
oraz zgodnie ze złożonym wnioskiem dotacji dla GOKSiBP (rozdz. 92109) o 4.500,00 zł.
10. Biorąc pod uwagę znaczny wzrost ceny energii elektrycznej i cieplnej proponuje się zwiększenie wydatków na ten cel:
- urzędu miejskiego (rozdz. 75023) o 20.000,00 zł,
- OSP (rozdz. 75412) o 4.000,00 zł,
- oświetlenie drogowe (rozdz. 90015) o 50.000,00 zł,
- świetlic wiejskich (rozdz. 92109) o 3.000,00 zł,
- pozostałych punktów poboru energii (rozdz. 90095) o 3.000,00 zł.
11. Wprowadza się zadanie „Zakup i montaż kotła c.o. dla Przedszkola w Pludrach” na kwotę 25.000,00 zł (rozdz. 80104) - w 2021r nie dokonano tego wydatku.
12. Zabezpiecza się 21.000,00 zł w rozdz. 60016 na wykonanie projektów przejść dla pieszych w ciągu ul Piastowskiej tj. przy Szkole Podstawowej, Parku Miejskim i Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ( 3x7.000,00 zł).
13. W związku z podjęciem na ostatniej sesji przez RM uchwały w sprawie zaproszenia do osiedlenia się na terenie Gminy Dobrodzień w ramach procedury repatriacyjnej rodziny polskiego pochodzenia przenosi się zaplanowane już środki w ramach zadania ‘Przebudowa lokalu mieszkalnego położonego przy ul. Wojska Polskiego w Ligocie Dobrodzieńskiej” z rozdz. 70007 (Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym gminy) do rozdz. 85334 (Pomoc dla repatriantów).
14. Po ustaleniu, że w wydatki dokonywane w ramach zaplanowanego przez mieszkańców w ramach funduszu sołeckiego zadania „Poprawa funkcjonalności miejsca spotkań wiejskich poprzez doposażenie budynku i terenu wokół niego w miejscowości Myślina” nie będą stanowić wydatków majątkowych przenosi się zaplanowaną na ten cel kwotę 20.772,10 zł do wydatków bieżących.
Skarbnik poinformowała, że jednostki OSP mają możliwość złożenia do ZOSPRP wniosków o dofinansowanie zakupu sprzętu p.poż. We wnioskach tych muszą zaświadczyć, że pokryją wkład własny. Wysokość tego wkładu nie jest znana – w latach ubiegłych wynosiła ok 60%. Większość OSP nie posiada takich środków własnych i ze względu na termin złożenia tych wniosków tj 15.02.2022 dobrze byłoby zabezpieczyć środki w budżecie na ewentualne dotacje dla OSP na dofinansowanie zakupu tego sprzętu. Wnioski te jeszcze będą przeanalizowane przez Burmistrza i Komendanta i dotacje zostaną udzielone tylko na zakup niezbędnego wyposażenia.
Przewodniczący Komisji zaproponował, aby zabezpieczyć kwotę 60% wszystkich wniosków ze straży, a Przewodniczący Rady Miejskiej propozycję popiera.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Dobrodzień na 2022 rok.
Wyniki imienne:
ZA(11):
Damian Karpinski, Krzysztof Bula, Robert Kobus, Rafał Chwalczyk, Jacek Skibe, Rajmund Lichota, Gabriel Kukowka, Piotr Kapela, Tomasz Miazga, Jerzy Proft, Radosław Zając
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
g) wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Opolskiego o zmianę rodzaju miejscowości Malichów z przysiółka wsi Warłów na wieś.
Zastępca Burmistrza przedstawił protokół z konsultacji. Mieszkańcy opowiedzieli się za dokonaniem zmiany rodzaju miejscowości Malichów z przysiółka wsi Warłów na wieś.
Teraz należy wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Opolskiego z wnioskiem o zmianę rodzaju miejscowości Malichów z przysiółka wsi Warłów na wieś.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Opolskiego o zmianę rodzaju miejscowości Malichów z przysiółka wsi Warłów na wieś.
Wyniki imienne:
ZA(11):
Damian Karpinski, Jacek Skibe, Jerzy Proft, Robert Kobus, Radosław Zając, Piotr Kapela, Gabriel Kukowka, Rajmund Lichota, Krzysztof Bula, Tomasz Miazga, Rafał Chwalczyk
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
h) przyjęcia dotychczasowej drogi powiatowej, część dawnej drogi wojewódzkiej 901, położonej na terenie Powiatu Oleskiego i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych;
Zastępca Burmistrza poinformował, że zmiany związane są z wybudowaniem obwodnicy Dobrodzienia.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia dotychczasowej drogi powiatowej, część dawnej drogi wojewódzkiej Nr 901, położonej na terenie Powiatu Oleskiego i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych;
Wyniki imienne:
ZA(11):
Krzysztof Bula, Damian Karpinski, Robert Kobus, Piotr Kapela, Radosław Zając, Rafał Chwalczyk, Gabriel Kukowka, Jerzy Proft, Tomasz Miazga, Jacek Skibe, Rajmund Lichota
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
i) przejęcia dotychczasowej drogi powiatowej, dawna droga krajowa nr 46 i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie przejęcia dotychczasowej drogi powiatowej, dawna droga krajowa nr 46 i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych.
Wyniki imienne:
ZA(11):
Damian Karpinski, Piotr Kapela, Krzysztof Bula, Robert Kobus, Rafał Chwalczyk, Jacek Skibe, Rajmund Lichota, Radosław Zając, Jerzy Proft, Gabriel Kukowka, Tomasz Miazga
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
j) zmiany uchwały Nr XXXI/310/2021 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu w sprawie utworzenia Strefy Płatnego Parkowania w Dobrodzieniu
Burmistrz omówił zmiany które dotyczą sposobu pobierania opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania poprzez wykupienie biletu za pomocą systemu rozliczeń transakcji mobilnych - potwierdzenie dokonania opłaty zostaje w formie elektronicznej umieszczone na odpowiednim serwerze pozwalającym na elektroniczną identyfikację wniesionej opłaty.
Radny Jacek Skibe stwierdził, że na parkometrach jest informacja że sobota i niedziela są zwolnione z opłat. Proponuje dodać dni świąteczne np. Wigilię i inne.
Burmistrz Burmistrz powiedział, że trzeba dopracować instrukcję na parkometrach na bardziej czytelną.
Przewodniczący Rady zapytał jak przeprowadzane są kontrole na parkingach i jakie są dochody z tytułu parkowania?
Burmistrz odpowiedział, że kontrole przeprowadza osoba wyznaczona z urzędu, a dochody przed świętami były ok. 200 zł dziennie a obecnie ok. 85 dziennie.
Głosowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXXI/310/2021 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu w sprawie utworzenia Strefy Płatnego Parkowania w Dobrodzieniu .
Wyniki imienne:
ZA(11):
Jacek Skibe, Piotr Kapela, Jerzy Proft, Damian Karpinski, Robert Kobus, Gabriel Kukowka, Tomasz Miazga, Rajmund Lichota, Krzysztof Bula, Rafał Chwalczyk, Radosław Zając
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
8. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Głosowanie przyjęcia protokołu.
Wyniki imienne:
ZA(11):
Jacek Skibe, Damian Karpinski, Robert Kobus, Rajmund Lichota, Radosław Zając, Krzysztof Bula, Piotr Kapela, Tomasz Miazga, Gabriel Kukowka, Jerzy Proft, Rafał Chwalczyk
PRZECIW(0):
WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):
NIE GŁOSOWALI/NIEOBECNI(0):
9. Sprawy różne.
1) Przewodniczący Komisji przedstawił treść pisma w sprawie częściowej nieprzejezdności drogi poprzez ułożenie dużych kamieni i posadzenie drzewek – tuji na drodze oraz odpowiedź na pismo . Podczas wizji pracownicy urzędu nie stwierdzili powyższego- kamienie i tuje usytuowane są przy nawierzchni asfaltowej ul. Mostowej. Dokładne ustalenie położenia elementów utrudniających przejazd będzie mógł stwierdzić biegły geodeta po zakończeniu czynności rozgraniczeniowych i ustaleniu przebiegu granicy drogi.
Następnie Przewodniczący Komisji przedstawił treść pisma o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego działkę w Kocurach przy ul. Oleskiej 6 zabudowanej budynkiem starej szkoły. Wymienione budynki wnioskodawca planuje przebudować i przeznaczyć na mieszkania dla pracowników. W odpowiedzi na wniosek poinformowano, iż zmiana będzie możliwa po zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dobrodzień, które obecnie jest wyłożone do publicznego wglądu. Zmiana bądź opracowanie nowego planu jest możliwe tylko w zgodności ze studium, które ze zgodnie obowiązująca uchwałą nie daje takiej możliwości, gdyż jest w nim inne przeznaczenie o czym poinformowano ustnie wnioskodawcę.
Przewodniczący Rady i radny Jacek Skibe stwierdzili, aby w sprawie zmiany w planie zaproponować wnioskodawcy sfinansowanie zmiany.
Radni zasygnalizowali, że na pisma mieszkańców (wnioskodawców) niektórzy pracownicy Urzędu Miejskiego odpowiadają z rażącym opóźnieniem, kiedy to KPA nakłada udzielanie odpowiedzi niezwłocznie, bez zbędnej zwłoki.
Powyższy wniosek został zgłoszony po odczytaniu pism mieszkańców, które wpłynęły do tutejszego Urzędu w dniu 23.06.2021r. oraz w dniu 25.11.2021., natomiast odpowiedzi zostały udzielone wnioskodawcom w dniu 24.01.2022r. Takie sytuacje stawiają w bardzo złym świetle zarówno pracę Urzędu Miejskiego jak również radnych, którzy zwrócili się do Burmistrza o podjęcie działań, aby w przyszłości nie miały one miejsca.
Burmistrz zgodził się z wnioskiem radnych i oznajmił, iż postara się, aby takie sytuacje nie miały miejsca.
2) Radny Jacek Skibe poruszył temat utrzymania dróg w sezonie zimowym, posypywania chodników oraz połamanych gałęzi w parku.
Burmistrz powiedział, że pracownikom ZGKiM zwrócona zostanie uwagę, ale nie wszystkie chodniki są gminne. Z ZGKiM jest podpisana umowa na posypywanie chodników głównych. W parku trwają prace nad usuwaniem gałęzi.
Przewodniczący komisji zaapelował, aby ZGKiM reagował szybciej na zmiany pogodowe i związane z tym oblodzenia chodników.
3) Radny Tomasz Miazga ponownie zwrócił uwagę na ruszająca się pokrywę studzienki kanalizacyjnej przy ul. E. Stein 5.
4) Przewodniczący Rady zapytał czy cała sieć dróg gminnych jest zabezpieczona odśnieżaniem.
Burmistrz wyjaśnił, że tak. Radnym zostanie przesłany harmonogram odśnieżania miasta i poszczególnych miejscowości gminy na okres zimy.
5) Radni poruszyli temat związany z formami głosowania nad zadaniami w budżecie obywatelskim. Mieszkańcy Dobrodzienia w tym roku mogą głosować na kartach do głosowania, a dobrze by było żeby można było głosować z zastosowaniem elektronicznego formularza głosowania.
Na tym posiedzenie komisji zakończono.
Protokołowała:
Barbara Orlikowska
PRZEWODNICZĄCY
Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego,
Gospodarki Komunalnej i Bezpieczeństwa
mgr Robert Kobus
Miejsca puste zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.