06.04.2021 - Decyzja
Dobrodzień, dnia 06.04.2021 r.
GK.6220.10.6.2020
DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
Na podstawie art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 oraz art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 247), a także na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 2019r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839), oraz zgodnie z art. 104 i 107 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sun Farms Sp. z o.o., Al. Lipowa 32, 53-124 Wrocław i zaciągnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Opolu
-
stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1 MW na działkach nr 433, 437 obręb Dobrodzień wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie gminy Dobrodzień”
-
określam warunki i wymagania dotyczące planowanego przedsięwzięcia w następującym zakresie:
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia
Budowa farmy fotowoltaicznej to przedsięwzięcie mające na celu produkcję energii elektrycznej z energii słonecznej. Przedsięwzięcie polegać będzie na budowie elektrowni o mocy do 1 MW składającej się z sekcji fotowoltaicznych wraz z liniami elektroenergetycznymi, inwerterami oraz stacjami transformatorowymi.
Farma fotowoltaiczna będzie składać się z następujących elementów:
- konstrukcji wolnostojących wbijanych do ziemi - do mocowania paneli fotowoltaicznych;
- paneli fotowoltaicznych składających się z ogniw fotowoltaicznych wykonanych z materiałów półprzewodnikowych o specjalnych właściwościach (najczęściej stosowanym półprzewodnikiem jest krzem) - montowanych rzędowo o maksymalnej wysokości do 5 m. Moc pojedynczego panela – około 300-800 Wp, kąt pochylenia 20 – 45 stopni, odległość pomiędzy rzędami paneli fotowoltaicznych – 2-11 m;
- linii energetycznych;
- do 1 stacji transformatorowych o łącznej mocy 1 MW i napięciu znamionowym „strony wysokiej” zgodnie z napięciem sieci SN (średniego napięcia);
- falowników;
- przyłącza elektroenergetycznego zgodnie z przyjętą koncepcją i warunkami technicznymi OSD;
- ogrodzenia elektrowni.
Powierzchnia przewidziana pod planowaną inwestycję dla analizowanego zamierzenia, projektowanego na nieruchomościach 433 i 437 (obręb Dobrodzień, gmina Dobrodzień), wynosi 1,2 ha.
Lokalizacja elektrowni nie będzie powodowała zmiany użytkowania gruntów sąsiednich.
Przewidywany okres eksploatacji elektrowni wynosi 25 - 30 lat.
Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na terenie użytków rolnych obrębu Dobrodzień, w gminie Dobrodzień. Pod inwestycje przeznaczono działki nr 433 i 437. Z wypisu z rejestru gruntów wynika, że ww. nieruchomości stanowią grunty orne klasy RIVb.
Omawiany obszar inwestycyjny ze wszystkich stron otoczony jest terenami użytków rolnych. Obszar przeznaczony pod planowana inwestycję położony jest w północnej części działek 433 i 437.
Od północy graniczy on bezpośrednio z drogą krajową nr 46, a równolegle do niej przebiega droga niezagospodarowana(polna) obsługująca tereny rolne. W ramach przedsięwzięcia nie przewiduje się więc wycinki drzew i krzewów.
W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji (centralna część działek nr 433 i 437), przebiega linia elektroenergetyczna średniego napięcia, do której planuje się przyłączenie instalacji. Szczegóły zostaną jednak określone w technicznych warunkach przyłączenia, które zostaną wydane przez operatora sieci, po uzyskaniu przez Inwestora, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a następnie decyzji o warunkach zabudowy.
Najbliższe obiekty mieszkalne oddalone są od granic terenu przeznaczonego pod planowaną inwestycję o minimum 300 m na wschód i związane są z zabudową wsi Dobrodzień.
2. Istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich,
-
W ramach inwestycji nie przewiduje się wycinki drzew.
-
Prace budowlane wykonać poza sezonem lęgowym ptaków, który przypada na okres od1 marca do 31 sierpnia. W okresie lęgowym prace te są możliwe po wcześniejszym pozyskaniu pisemnej opinii specjalisty ornitologa, że na terenie inwestycji brak jest lęgów ptaków.
-
Zastosować do budowy instalacji fotowoltaicznej panele o powłoce antyrefleksyjnej. Zapobiegnie to wystąpieniu zjawiska olśnienia odbiciowego, wpływającego negatywnie na przelatujące ptaki.
-
Ograniczyć do minimum czas funkcjonowania wykopów o stromych brzegach, do których mogłyby wpadać zwierzęta. W sytuacji ich powstania regularnie sprawdzać (nie rzadziej niż raz na 3 dni), czy nie ma w nich zwierząt. W przypadku stwierdzenia ich obecności przenieść je w bezpieczne miejsce (zwierzęta niebezpieczne powinny być przeniesione przez doświadczonego specjalistę – zoologa).
-
Przy grodzeniu zachować prześwit pod ogrodzeniem w celu umożliwienia migracji małym zwierzętom lub zastosować duże oczka umożliwiające takie przemieszczenia.
-
Po wybudowaniu inwestycji, teren obsiać mieszanką traw i roślin zielnych, a późniejsze koszenie prowadzić w suche i słoneczne dni, od centrum farmy w kierunku jej brzegów, co pozwoli na ewentualną ucieczkę zwierząt i tym samym ograniczy ich śmiertelność.
-
Emisja pyłów i substancji do powietrza będzie miała miejsce tylko w czasie trwania budowy inwestycji. W celu zmniejszenia emisji wszystkie pojazdy wyłączyć na czas załadunku i wyładunku materiałów.
-
Ograniczyć do minimum ruch pojazdów samochodowych.
-
Stosować na placu budowy urządzenia i maszyny nowoczesne i sprawne, co będzie zapobiegało ewentualnym dodatkowym pracom nad sprzętem i przedłużaniu robót budowlanych, a tym samym zwiększaniu emisji związanych z etapem realizacji.
-
Emisja hałasu będzie miała miejsce głównie w czasie trwania budowy inwestycji oraz będzie miała charakter punktowy – hałas będzie generowany przez pojedyncze maszyny.
-
Hałas będzie generowany tylko w ciągu dnia, głównie przez pojazdy transportowe oraz kafary.
-
Panele fotowoltaiczne nie wymagają dodatkowych systemów chłodzenia, w związku z czym funkcjonowanie instalacji nie będzie związane z dodatkowymi źródłami hałasu.
-
Na placu budowy wyznaczyć miejsca do gromadzenia odpadów (zabezpieczone przed dostępem osób postronnych), które następnie będą opróżniane przez uprawnione podmioty.
-
Odpady magazynować w sposób selektywny w przeznaczonych do tego kontenerach dostosowanych do konsystencji i właściwości magazynowanych odpadów.
-
W przypadku powstania odpadów niebezpiecznych, wytworzone odpady przekazywać specjalistycznym firmom zajmującym się zbieraniem, transportem, odzyskiem bądź unieszkodliwianiem tego typu odpadów. Wybierać firmy mające odpowiednie zezwolenia na unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych.
-
Odpady niebezpieczne nie mieszać z innymi rodzajami odpadów.
-
Teren przedsięwzięcia w trakcie funkcjonowania okresowo czyścić z odpadów przez odpowiednie służby.
-
Wykopy zabezpieczyć przed przedostaniem się do gruntu substancji szkodliwych dla środowiska wodnego;
-
Zaplecze budowy, a w szczególności miejsca postoju, tankowania i naprawy pojazdów, zabezpieczyć przed przedostaniem się substancji ropopochodnych do gruntu i wód;
-
Zaplecze wyposażyć w środki do neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych (sorbenty), w sytuacjach awaryjnych, takich jak np. wyciek paliwa, podjąć natychmiastowe działania w celu usunięcia awarii oraz usunięcia zanieczyszczonego gruntu – zanieczyszczony grunt należy przekazać podmiotom uprawnionym do jego transportu i rekultywacji lub unieszkodliwiania;
-
Zabiegi mycia paneli wykonywać przy użyciu zdemineralizowanej wody bez dodatków chemicznych (detergentów) lub z użyciem środków biodegradowalnych;
-
W przypadku zastosowania transformatorów olejowych, na wypadek awarii, w celu uniknięcia przedostania się oleju lub cieczy izolacyjnej do środowiska wodno-gruntowego, pod transformatorami należy zastosować szczelne misy olejowe, będące w stanie zmagazynować 100 % oleju oraz wody z akcji gaśniczej, wykonane z takich materiałów, aby ciecz izolacyjna lub olej nie przedostały się do środowiska gruntowo-wodnego.
III. charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 04.11.2020 roku (data wpływu: 06.11.2020 r.) inwestor: Sun Farms Sp. z o.o., Al. Lipowa 32, 53-124 Wrocław, zwrócił się o ustalenie warunków środowiskowych dla przedsięwzięcia pn. „Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1 MW na działkach nr 433, 437 obręb Dobrodzień wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie gminy Dobrodzień”.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839) do przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. tj. zabudowa przemysłowa w tym zabudowa systemami fotowoltaicznymi, lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż:
- 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy,
- przy czym przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia w wyniku realizacji przedsięwzięcia – przedmiotowa inwestycja należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia złożony został zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy OOŚ wraz z „Kartą Informacyjną Przedsięwzięcia”, poświadczoną przez właściwy organ kopią mapy ewidencyjnej wraz z wypisem z ewidencji gruntów obejmujące przewidywany teren na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obszar na który będzie oddziaływać.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 ww. ustawy OOŚ w trybie art. 104 Kpa Burmistrz Dobrodzienia wszczął postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia – obwieszczeniem z dnia 27.11.2020 roku, nr: GK.6220.10.2020.
Strony przedmiotowego postępowania zostały ustalone zgodnie z art. 28 Kpa i art. 74 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy OOŚ. W związku z tym za strony postępowania w przedmiotowej sprawie organ uznał oprócz wnioskodawcy, podmioty posiadające prawo rzeczowe do działek położonych na obszarze znajdującym się w odległości 100 m od granic tego terenu. Organ realizując powyższy obowiązek, zgodnie z art. 10 § 1 Kpa powiadamiał strony postępowania oraz na podstawie art. 33 ustawy OOŚ powiadomił społeczeństwo o etapach realizacji postępowania poprzez podanie informacji do publicznej wiadomości, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy OOŚ: w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego.
W ramach procedury, na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy OOŚ pismem z dnia 27.11.2020 r. (znak: GK.6220.10.2020) wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Opolu o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Organy te wydały:
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu postanowieniem z dnia 17.12.2020 r. znak: WOOŚ.4220.458.2020.AK wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia pn.: ,,Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1 MW na działkach nr 433, 437 obręb Dobrodzień wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie gminy Dobrodzień” nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Po zapoznaniu się z przedłożoną dokumentacją, analizując cechy przedsięwzięcia, przy uwzględnieniu uwarunkowań określonych w art. 63 ust. 1 cyt. wyżej ustawy ooś RDOŚ w Opolu stwierdził, że nie będzie ono znacząco negatywnie oddziaływać na stan środowiska oraz zdrowie i życie ludzi.
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnie opinią sanitarną z dnia 15.12.2020 r. (data wpływu do tut. urzędu – 18.12.2020 r.) znak: NZ.4315.60.2020.LŚ nie stwierdził konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko uzasadniając, iż z przedłożonej informacji o planowanym przedsięwzięciu wynika, że przedsięwzięcie to nie powinno spowodować zwiększenia uciążliwości ani wpłynąć ujemnie na stan zdrowia i życia ludzi.
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Opolu opinią z dnia 11.12.2020 r. (data wpływu do tut. Urzędu – 14.12.2020 r.) znak: GL.ZZŚ.3.435.249.2020.MO stwierdza brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko uzasadniając, iż w wyniku analizy dokumentów uznano, że planowane działania w ramach przedsięwzięcia nie wpłyną negatywnie na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych, dla jednolitej części wód powierzchniowych i podziemnych określonych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry oraz określa warunki tej realizacji:
- wykopy zabezpieczyć przed przedostaniem się do gruntu substancji szkodliwych dla środowiska wodnego;
-
zaplecze budowy, a w szczególności miejsca postoju, tankowania i naprawy pojazdów, zabezpieczyć przed przedostaniem się substancji ropopochodnych do gruntu i wód;
-
zaplecze wyposażyć w środki do neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych (sorbenty), w sytuacjach awaryjnych, takich jak np. wyciek paliwa, podjąć natychmiastowe działania w celu usunięcia awarii oraz usunięcia zanieczyszczonego gruntu – zanieczyszczony grunt należy przekazać podmiotom uprawnionym do jego transportu i rekultywacji lub unieszkodliwiania;
-
zabiegi mycia paneli wykonywać przy użyciu zdemineralizowanej wody bez dodatków chemicznych (detergentów) lub z użyciem środków biodegradowalnych;
-
w przypadku zastosowania transformatorów olejowych, na wypadek awarii, w celu uniknięcia przedostania się oleju lub cieczy izolacyjnej do środowiska wodno-gruntowego, pod transformatorami należy zastosować szczelne misy olejowe, będące w stanie zmagazynować 100 % oleju oraz wody z akcji gaśniczej, wykonane z takich materiałów, aby ciecz izolacyjna lub olej nie przedostały się do środowiska gruntowo-wodnego.
Biorąc pod uwagę, przeprowadzoną w toku postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, analizę kryteriów planowanego przedsięwzięcia w zakresie, o którym mowa w art. 63 ust. 1 ustawy OOŚ dokonaną w szczególności na podstawie wniosku, karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z uzupełnieniami, jak również poprzez uzyskanie opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnie, oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Opolu, organ właściwego do wydania decyzji uznał, że po zrealizowaniu przez Inwestora wszystkich warunków zawartych w przedłożonych dokumentach oraz w niniejszej decyzji, planowane przedsięwzięcie będzie zgodne z wymaganiami przepisów o ochronie środowiska. Jednocześnie uwzględniając fakt, że w toku prowadzonego postępowania odstąpiono od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, zgodnie z art. 84 ww. ustawy stwierdził w niniejszej decyzji brak przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia, Burmistrz spełniając wymóg art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, poinformował strony postępowania o możliwości zapoznania się z zebranymi w toku postępowania materiałami dla ww. przedsięwzięcia oraz o możliwości wypowiedzenia się co do złożonych materiałów. Żadna ze stron postępowania nie wniosła uwag ani wniosków.
Biorąc pod uwagę, przeprowadzoną w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, analizę i ocenę bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi, możliwości oraz sposobów zapobiegania i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko, dokonaną w szczególności na podstawie wniosku, karty informacyjnej przedsięwzięcia, jak również poprzez uzyskanie opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, organ właściwy do wydania decyzji uznał, że po zrealizowaniu przez inwestora wszystkich warunków zawartych w przedłożonych dokumentach oraz w niniejszej decyzji, planowane przedsięwzięcie będzie zgodne z wymaganiami przepisów o ochronie środowiska.
W związku z wypełnieniem przez Wnioskodawcę wymogów formalnych do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz po przeprowadzeniu analizy specyfiki planowanego przedsięwzięcia we wszystkich aspektach środowiskowych, orzeczono jak w sentencji decyzji.
Informację o wydaniu decyzji umieszcza się w publicznie dostępnym wykazie (BIP), jak również na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego.
POUCZENIE
Od wydanej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od daty doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
BURMISTRZ
dr Andrzej Jasiński
Załącznik do decyzji
nr GK.6220.10.6.2020
z dnia 06.04.2021 r.
Charakterystyka przedsięwzięcia pn.: ,,Budowa elektrowni fotowoltaicznej
o mocy do 1 MW na działkach nr 433, 437 obręb Dobrodzień wraz
z infrastrukturą towarzyszącą na terenie gminy Dobrodzień”
Planowana inwestycja polega na budowie farmy fotowoltaicznej, których celem będzie produkcja energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej. Maksymalna moc elektryczna farmy została określona na 1 MW. Dopuszcza się zmniejszenie mocy elektrycznej oraz powierzchni zajętej przez instalację.
Inwestycja jest planowana na działkach, które zawierają się w obszarze rolniczym. Oddziaływanie farmy fotowoltaicznej na otoczenie nie występuje, ponieważ zabudowa związana bezpośrednio z produkcją prądu znajdować się będzie w obrębie działek ewidencyjnych przeznaczonych pod inwestycję. Głównym elementem systemu będą ogniwa fotowoltaiczne, zwane też słonecznymi. Prąd będzie powstawał w wyniku działania promieni słonecznych (fotonów) na ogniwa składające się z półprzewodników. Powstała energia przekazywana będzie do zakładu energetycznego. Czas eksploatacji farmy planowany jest do 30 lat.
Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na terenie użytków rolnych obrębu Dobrodzień, w gminie Dobrodzień. Pod inwestycje przeznaczono działki nr 433 i 437. Z wypisu z rejestru gruntów wynika, że ww. nieruchomości stanowią grunty orne klasy RIVb.
Omawiany obszar inwestycyjny ze wszystkich stron otoczony jest terenami użytków rolnych. Obszar przeznaczony pod planowana inwestycję położony jest w północnej części działek 433 i 437.
Od północy graniczy on bezpośrednio z drogą krajową nr 46, a równolegle do niej przebiega droga niezagospodarowana(polna) obsługująca tereny rolne. W ramach przedsięwzięcia nie przewiduje się więc wycinki drzew i krzewów.
W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji (centralna część działek nr 433 i 437), przebiega linia elektroenergetyczna średniego napięcia, do której planuje się przyłączenie instalacji. Szczegóły zostaną jednak określone w technicznych warunkach przyłączenia, które zostaną wydane przez operatora sieci, po uzyskaniu przez Inwestora, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a następnie decyzji o warunkach zabudowy.
Najbliższe obiekty mieszkalne oddalone są od granic terenu przeznaczonego pod planowaną inwestycję o minimum 300 m na wschód i związane są z zabudową miasta Dobrodzień.
Farma fotowoltaiczna będzie składać się z następujących elementów:
-
konstrukcji wolnostojących wbijanych do ziemi - do mocowania paneli fotowoltaicznych;
-
paneli fotowoltaicznych składających się z ogniw fotowoltaicznych wykonanych z materiałów półprzewodnikowych o specjalnych właściwościach (najczęściej stosowanym półprzewodnikiem jest krzem) - montowanych rzędowo o maksymalnej wysokości do 5 m. Moc pojedynczego panela – około 300-800 Wp, kąt pochylenia 20 – 45 stopni, odległość pomiędzy rzędami paneli fotowoltaicznych – 2-11 m;
-
linii energetycznych;
-
do 1 stacji transformatorowych o łącznej mocy 1 MW i napięciu znamionowym „strony wysokiej” zgodnie z napięciem sieci SN (średniego napięcia);
-
falowników;
-
przyłącza elektroenergetycznego zgodnie z przyjętą koncepcją i warunkami technicznymi OSD;
-
ogrodzenia elektrowni.
BURMISTRZ
dr Andrzej Jasiński